Postup výroby zámkovej dlažby

 

Výroba zámkovej dlažby svojpomocne, formyVýroba zámkovej dlažby svojpomocne
 

Zámková dlažba – živý kontrast k tradičným dlažobným materiálom, ktorý sa prakticky udomácnil v našich končinách a vďaka popularite získal slušné postavenie aj na stavebnom trhu. K hlavným prednostiam zámkovej dlažby patrí elegantný vzhľad, jednoduchá inštalácia a trvanlivosť.

Výroba zámkovej dlažby nepredstavuje pre zručného domáceho majstra žiadny veľký problém. Stačí špeciálne náradie, trpezlivosť a môžeme sa pustiť do výroby zámkovej dlažby svojpomocne.

Minimálne vybavenie pre výrobu zámkovej dlažby v domácich podmienkach pozostáva z betónovej zmesi, foriem pre zámkovú dlažbu a vibračného stola.

Formy sa dajú zakúpiť v špecializovaných obchodoch a ich cena nie je vysoká. Sú vyrobené z umelej hmoty. Vibračný stôl je špeciálne zariadenie na zhutňovanie betónových zmesí. Zariadenie nie je špecializované a tak jeho využitie nie je len na výrobu zámkovej dlažby, ale aj betónových tvárnic, tehál, blokov, obrubníkov a menších panelov. Samotná betónová zmes na výrobu zámkovej dlažby obsahuje jemný betonársky piesok, drvené kamenivo, cement a chemické prísady (plastifikátor, prevzdušňovač). Ak chceme farebnú zámkovú dlažbu, bude nutné použiť špeciálne pigmentové farbivá, ktoré sa primiešavajú priamo do zmesi.

Samotný proces výroby zámkovej dlažby je pomerne jednoduchý a nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti:

 

Okolo samotnej výroby zámkovej dlažby svojpomocne existuje množstvo nepravdivých tvrdení a poloprávd. Takže:

  • Formy na zámkovú dlažbu nie je potrebné pred vysypaním betónovej zmesi vyliať zmesou oleja a nafty. Práve naopak – je potrebné ich odmastiť. Na to úplne postačí kvalitnejší roztok saponátu na umývanie riadu. Tiež sa odporúča použiť špeciálnu antistatickú aviváž, aby sa prach nelepil na steny foriem a nedržali sa na nich vzduchové bublinky. Takže žiadne olejové separátory. Tie môžu okrem iného formu vážne poškodiť.

     
  • Piesok a štrk, používaný pri výrobe zámkovej dlažby sa musí pred použitím preosiať. Drvené kamenivo, odporúčané na výrobu betónovej zmesi by malo mať zrnitosť 8 – 16 mm a len preosiatím ho zbavíme prachu a drobných častíc. Keďže betonársky piesok na výrobu zámkovej dlažby má zrnitosť len 0 – 4 mm, preosieva sa z dôvodu, aby sa v ňom nenachádzali hrudky, ktoré by mohli mať vplyv na kvalitu dlaždíc.

     
  • Nie je pravda, že čím vyššia teplota, tým skôr nám dlaždice vyschnú. Naopak. Ak je teplota okolia vyššia, musíme formy naplnené betónovou zmesou zakryť fóliou. Nedôjde tak k rýchlemu vyschnutiu betónu, čo by malo za následok prilepenie betónovej zmesi na steny foriem. Tak máme zaručené, že kvalita tvrdnutia bude na vysokej úrovni.

     
  • Nie je pravda, že miesto vibračného stola môžeme použiť  rôzne kutilské zlepšováky. Zámkovú dlažbu sa nám možno podarí vyrobiť, ale jej kvalita bude nízka. Oveľa nižšia, ako pri použití originálneho vibračného stola. Najčastejšie sa stretávame s jeho nahradením mechanickým spôsobom – keď sa formy položia na preglejkovú dosku a tá sa umiestni na staré pneumatiky. Potom sa kladivom udiera po preglejke, aby betónová zmes „sadla“. Kvalite vibračného stola sa dá priblížiť azda len použitím starej práčky, na ktorú sa položí (resp. upevní) doska z preglejky, na ňu sa uložia naplnené formy a pustí sa odstreďovanie na sucho. No aj tak tento spôsob neodporúčame.

     
  • Vyklepávanie hotového betónového výrobku z formy nie je zložité a nelámu sa pri ňom okraje zámkovej dlažby. Ale len v prípade, ak sa dodrží správny technologický postup, o ktorom píšeme (odmastenie formy, dlhší čas schnutia betónovej zmesi /až 72 hodín/, správny pomer kameniva, piesku a cementu – napríklad 60 litrov betonárskeho piesku, 90 litrov drveného kameniva a 50 kg Portlandského cementu triedy 42,5 R/425R/ s označením CEM-1.

     
  • Dôležitá rada: Pred vyklepávaním hotového betónového výrobku z formy je nutné formy nahriať vo vode teplej od 70 -75°C na dobu 5-7 sek. a môžeme dlaždicu vyklepávať. Pri zohriatí dôjde k roztiahnutiu formy a výrobok ľahko vypadne. Zabránime tak praskaniu foriem a nalamovaniu rohov zámkovej dlaždice.

 

Pokiaľ nepatríte medzi tých najzručnejších kutilov alebo nemáte na svojpomocnú výrobu zámkovej dlažby čas, zakúpte si ju u niektorej z firiem vo vašom okolí, ktorých zoznam nájdete v Katalógu stavebných firiem a spoločností.  Na stránke môžete tiež požiadať zaregistrované firmy o zaslanie cenovej ponuky na stavebné práce - pokládku zámkovej dlažby a to jednoduchým spôsobom cez systém Zadaj dopyt.

 

Technológia miešania betónovej zmesi

Ako základ na betónovú zmes si zoberieme pomer prísad opísaný vyššie.  Veľkou výhodou pri výrobe zámkovej dlažby svojpomocne je, ak máme elektrickú miešačku. Tá nám zaručí, že naša betónová zmes bude dôkladne premiešaná. Podľa vlhkosti piesku nalejeme do miešačky 10 – 13 litrov vody. Doporučená teplota vody je 30 – 35°C (dôležitý fakt). Do vody nasypeme Zo začiatku len 50 litrov drveného preosiateho kameniva a pridáme 50 kg cementu. Necháme dôkladne premiešať a potom pridáme zvyšok kameniva (40 litrov). Po rozmiešaní nasleduje piesok (60 litrov) a dolejeme vodu tak, aby zmes nebola ani hustá, ani riedka. Dávky chemických prísad (plastifikátor, pigmentové farbivá) a podobne) určuje ich výrobca najčastejšie v pomere k použitému cementu. Doporučené pomery je nutné dodržať, v prípade predávkovania, alebo poddávkovania sa znižuje pevnosť dlažby v tlaku. Ak dodržíte všetky postupy, budete sa už čoskoro môcť pochváliť zámkovou dlažbou vlastnej výroby, ktorá má prakticky rovnaké úžitkové vlastnosti, ako zámková dlažba, vyrobená profesionálne.

Pri kúpe zámkovej dlažby by vám mohol podstatné otázky ozrejmiť článok Správny výber zámkovej dlažby

Foto: ideibiznesa.org

(i.n.)